Metoda Biegun

Marek Kamiński zebrał swoje przemyślenia i doświadczenia z wypraw i ułożył je w motywacyjną metodę Biegun. Metoda ta wspiera w rozwoju, zapobiegając utracie motywacji.

Biegun jest metodą skutecznego wewnętrznego rozwoju. Ułożona w 10 kroków w sposób praktyczny prowadzi drogą do poznania samego siebie i realizacji wyznaczonego celu. Opiera się o marzenia, to one są kluczem do wyznaczenia własnego Bieguna.

Ważne w metodzie Biegun jest właściwe szacowanie i wykorzystanie swoich zasobów, umiejętność radzenia sobie z porażką i refleksja. Metoda daje konkretne narzędzia pomocne w życiu codziennym i możliwość rozwoju osobistego. Zawiera w sobie również elementy treningu fizycznego i survivalu.

10 kroków Metody Biegun:

1. Odkryj swój biegun
2. Mapa drogi
3. Najlepszą praktyką jest dobra teoria
4. Wyjście poza schemat
5. Wizualizacja jako metoda przygotowań
6. Start
7. Droga jest ważniejsza niż cel
8. Dwa bieguny
9. Nie osiedlaj się na biegunie
10. Poznaj samego siebie

Narzędzia pracy nad sobą i specyfika metody:

– trening, praca nad sobą, praca nad umysłem i ciałem; medytacja; prowadzenia osobistego dziennika; rozmowa; tworzenie scenariuszy; wizualizacja; zaufanie; słuchanie głosu własnego serca/chwile samotności; wspólnota; ergonomia życia codziennego; otwartość; szacunek; dokonywanie oceny własnych możliwości/ szacowanie zasobów; bazowanie na własnych zasobach; motywacja.

Doświadczenie metody Biegun to nauka motywacji i jednocześnie otrzymanie narzędzi do pracy nad sobą, do samomotywacji, nauka rozpoznawania sowich mocnych i słabych stron oraz wytyczania celu, wizualizacji i refleksji nad obecna sytuacją. Z metody płynie jasne przesłanie do pracy nad sobą, każdy kolejny krok niesie ze sobą narzędzia pomocne na tej drodze. Metoda prowadzi do rozbudowania refleksyjności nad własnym życiem.

Przechodzenie kolejnych kroków programu buduje w człowieku „wewnętrzne obserwatorium”, gdzie może on w ciszy swojego wnętrza poddawać analizie realne problemy ze swojego życia i tworzyć konkretne sposoby ich rozwiązania.

METODA BIEGUN – SZTUKA OSIĄGANIA CELÓW WG MARKA KAMIŃSKIEGO

Marek Kamiński zebrał swoje przemyślenia i doświadczenia z wypraw i ułożył je w motywacyjną metodę Biegun. Metoda ta wspiera w rozwoju, zapobiegając utracie motywacji.

Biegun jest metodą skutecznego wewnętrznego rozwoju. Ułożona w 10 kroków w sposób praktyczny prowadzi drogą do poznania samego siebie i realizacji wyznaczonego celu. Opiera się o marzenia, to one są kluczem do wyznaczenia własnego Bieguna. Prowadzone przez Fundację warsztaty rozwoju osobistego dla dorosłych oraz letnie i zimowe Obozy Zdobywców Biegunów dla dzieci i młodzieży oparte są o 10 kroków metody Biegun.

Krok I Odkryj swój biegun

Czym jest Biegun? To Twoje największe marzenie, coś co jest dla Ciebie najważniejsze. Jak go poznać? Gdy myślisz o swoim celu – o Biegunie, czujesz się dobrze, radośnie i jesteś gotow/a do poświęceń, żeby go osiągnąć. Żeby odkryć swój Biegun musisz poświęcić na to trochę czasu, zastanowić się nad sobą, swoim życiem.

Inspiracja: Wyprawa z Wojtkiem Moskalem na Biegun Północny 1995r.

Krok II Mapa drogi

Pomyśl o swoim celu, biegunie. Teraz nadszedł czas przygotować mapę drogi. Spróbuj wypisać etapy, przez które będziesz musiał przejść w drodze na Biegun. Jakich umiejętności będziesz potrzebował? Co będzie najtrudniejsze i na co musisz się przygotować? Zacznij od małych kroków – to one wyznacza całą drogę. Koniecznie wyrób nawyk unikania mentalnych ograniczeń. Nie bój się marzyć o rzeczach wielkich. To one są magnesami dla naszej wyobraźni i motywacji.

Inspiracja: Wyprawa z Jaśkiem Melą na Bieguny 2004

Krok III Najlepszą praktyką jest dobra teoria

Aby mapa drogi przybrała ostateczną i szczegółową postać, potrzebna jest nam informacja i wiedza o rzeczywistości, w której przyjdzie nam działać, trudnościach, które musimy przezwyciężyć oraz już istniejących rozwiązaniach. Źródłem może być Internet, książki, osoby, które osiągnęły zbliżone cele. Ważna jest otwartość na świat i na innych ludzi.

Inspiracja: Ekspedycja Wisła 2010

Krok IV Wyjście poza schemat

Świat jest bogaty w możliwości, których nigdy nie poznamy, jeśli pozostaniemy po stronie przeszkód. Aby osiągać nowe cele, trzeba pokonać różne ograniczenia, nie tylko te zewnętrzne, ale przede wszystkim te, które tkwią w nas samych. Schematy, sposób w jaki postępuje większość ludzi czy obiegowe opinie, to wszystko powoduje budowanie barier we własnych umysłach. Odwaga polega na myśleniu wbrew schematom, a czasem nawet wbrew sobie.

Inspiracja: Samotna wyprawa na Biegun Południowy 1995

Krok V Wizualizacja jako metoda przygotowań

Kiedy mamy zgromadzoną wiedzę na temat projektu, przemyśleliśmy trudności, rozmawialiśmy z autorytetem w danej dziedzinie, warto zrobić w umyśle wizualizację projektu: krok po kroku drogę na nasz Biegun. Można to zrobić liniowo, wychodząc od dnia dzisiejszego krok po kroku, dzień po dniu, chwila po chwili wyobrażać sobie i wizualizować swoją drogę na Biegun, zobaczyć poprzez wizualizację, jakie trudności się pojawią i jak dać sobie z nimi radę. Im więcej pytań się pojawi, tym lepiej.

Inspiracja: Wyprawa przez Pustynię Gibsona 1998

Krok VI Start

Cel jest ważny tylko po to, aby wyruszyć w drogę. On nie jest najważniejszy, to droga jest celem. Po starcie następuje zderzenie naszych założeń z rzeczywistością. Plan i my musimy to udźwignąć, wówczas wychodzą wszelkie niedociągnięcia, trzeba być elastycznym i umieć go zmodyfikować.

Inspiracja: Wyprawa przez Atlantyk 1998 i 2000.

Krok VII Droga jest ważniejsza niż cel

Pamiętajmy, że to głowa, a nie nogi dochodzą na Biegun, stąd ważne żeby być w harmonii ze sobą, zespołem i światem. Kiedy jest nam trudno, jesteśmy wyczerpani, bliscy rezygnacji, próbujmy dać się poprowadzić przez podświadomość, która może nam pomóc pokonać ograniczenia. Ważne jest wyznaczenie rytmu dnia i rytmu drogi, ponieważ oszczędza on naszą energię, która jest zasobem deficytowym.

Inspiracja:Wyprawa na Grenlandię 1993 r.

Krok VIII Dwa bieguny

Idąc na biegun możemy go nie osiągnąć, ale porażka jest drugą stroną sukcesu, a nie jego odwrotnością. Jeżeli przyjmiemy, że droga jest celem, to tak naprawdę liczy się nie tyle osiągnięcie celu, co wiedza, którą zdobywamy o świecie i o sobie. Porażka to siostra sukcesu, która przychodzi do nas jak nauczyciel,abyśmy dowiedzieli się czegoś ważnego o nas samych. Bardzo ważne jest wzięcie odpowiedzialności za porażkę i jej konsekwencje. Często sukces, który przychodzi w miarę łatwo, sprawia, że nie płynie z niego żadna nauka.

Inspiracja: Samotny trawers Antarktydy 1996/97 (“Moje bieguny”, str. 311-386).

Krok IX Nie osiedlaj się na biegunie

Biegun Północny jest magicznym miejscem, ale także pewną metaforą, ponieważ nie można się na nim zatrzymywać i osiedlić. Podobnie jest w życiu. Czasem nie warto za bardzo przywiązywać się do osiągniętego celu albo sukcesu, bo może on stać się balastem, czymś co nas hamuje, co nie pozwala iść dalej. Dlatego nieraz osiągnięcie nawet najbardziej ambitnego celu jest tylko początkiem następnego etapu, ale nie końcem całej podróży przez Życie.

Inspiracja: Wyprawa 3 Biegun 2015 szlakiem św. Jakuba popularnie zwanym Camino

Krok X Poznaj samego siebie

W tym miejscu warto się na chwilę zatrzymać, wrócić myślami do tej chwili, kiedy odkryliśmy swój Biegun. Czy wierzyliśmy, że nam się powiedzie? Jakie były kluczowe momenty naszej drogi, które zadecydowały o osiągnięciu celu albo nie? Jakie z tej drogi płyną wnioski? Czego dowiedzieliśmy się o samych sobie, czy udało nam się ze sobą porozmawiać? Kto nas wsparł, komu mogliśmy zaufać, prosić o pomoc? Teraz możesz spokojnie wrócić do kroku pierwszego i zacząć myśleć: Jaki jest mój następny Biegun?

Inspiracja: Wyprawa 3 Biegun

Fundacja Marka Kamińskiego potwierdziła skuteczność metody Biegun pracując z dziećmi i dorosłymi.

okładka książki

PAKIET MARZEŃ – Warto podążać za marzeniami + Wyprawa

Niezwykłe świadectwo wypraw Marka Kamińskiego na krańce świata – dosłownie i w przenośni. Autor prowadzi nas przez historię swoich podróży: od dziecięcego rejsu do Danii i Maroka, przez młodzieńczą podróż po Europie, na Spitsbergen, Grenlandię, Biegun Północny i Południowy, Kilimandżaro, Atlantyk, Pustynię Gibsona w Australii, absolutnie wyjątkowy wyjazd z niepełnosprawnym Jaśkiem Melą na bieguny Ziemi […]

Czytaj więcej...

Tę i wiele innych książek znajdziesz w naszym sklepie.

Nadchodzące wydarzenia

Obserwuj nas na Instagram
@marekkaminskiexplorer
photo
photo
photo
photo
photo