Metoda biegun

Krok I
Odkryj swój biegun

Biegun jest dla mnie właśnie tym wszystkim, co wprawia mnie w ruch. Biegun jest czymś, co także Ty nosisz w sobie, i co powinieneś odkryć.

Biegun to Twój cel, punkt dojścia, marznie, coś do czego dążysz. Jest w Tobie, czeka na jego określenie, wyrażenie.
Aby go określić musisz przyjrzeć się sobie. Kim jestem? Co jest dla mnie najważniejsze w życiu? Skąd idę? Dokąd zmierzam? Jakie są moje marzenia? Co mnie woła? Jaka jest moja przeszłość? Co zrobiłam/zrobiłem do tej pory? Jaki jest mój cel? Po co jestem? Jaka jest moja misja? Co jest dla mnie najważniejsze? Wokół czego krążą moje marzenia? Jak poznać swój Biegun?
Gdy o nim myślisz, to jesteś gotowy do poświęceń. Wiesz, że na realizację potrzeba trochę czasu, ale wiesz też, że warto. Kiedy wyruszasz w drogę, musisz mieć zaufanie d siebie. A żeby sobie ufać, musisz się znać.

Krok II
Mapa drogi

Wewnętrzna siła nie polega na marzeniach, niezależności myślenia, tylko na zdolności budowania scenariuszy. Marząc o czymś od razu zastanów się, krok po kroku, jak to osiągnąć. A potem to zrealizuj.

Mając już swój cel, nadszedł czas, by przygotować mapę drogi.  Wizualizacja „punktów krytycznych” (możliwych trudności i przeszkód), aby wcześniej się z nimi oswoić.
Czego potrzebuję do takiej wprawy?  Jakiej wiedzy i umiejętności? Co potrzebuję w sobie wzmocnić, co osłabić.
Wstępne „zaprogramowanie umysłu” na drogę i trudności. Pozawala oswoić się z tym co może się zdarzyć i kiedy się pojawia jesteśmy gotowi, możemy działać sprawniej i automatycznie. Tworząc „mapę drogi” orientujesz się jakiej wiedzy będziesz potrzebować. Szukasz źródeł najlepszej wiedzy. Od kogo możesz się uczyć? Na tym etapie masz otwarty umysł, pytasz, nawiązujesz kontakty z tymi, którzy mają doświadczenie i mogą Cię wspierać. Zacznij od małych kroków – to one wspólnie wyznaczą całą drogę. Nie narzucaj sobie ograniczeń. Nie bój się marzyć o rzeczach wielkich. To one są magnesami dla naszej wyobraźni i motywacji.

Krok III
Droga jest ważniejsza niż cel

Najważniejsza jest droga i to, czego na tej drodze nauczymy się o sobie i świecie.

Droga, to moment, kiedy wyruszasz, podejmujesz pierwsze działania. Cel jest przed Tobą, ale wartością jest Droga do niego. Twój cel, Ty sam i droga, którą dążysz jesteście jednym. To, że podążasz, jest tak samo istotne jak cel, do którego dążysz. Cel („Biegun”) do którego zmierzasz jest w Tobie, więc droga odbywa się nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz Ciebie. To, jak zmienia Cię dążenie do celu jest równie ważne, jak jego osiągnięcie. Skupienie tylko na celu odrywa od „tu i teraz”, od przeżywania tego co dzieje się z Tobą i wokół Ciebie na każdym etapie drogi.
Marek Kamiński: „Tylko wtedy, kiedy zrozumiałem, że ten biegun jest wewnątrz mnie, a nie na zewnątrz, byłem w stanie do niego dojść. Gdyby tak nie było, nie byłbym w stanie do niego dojść psychicznie”.
Praktyka: akceptacja (warunków i sytuacji, w jakiej jestem na każdym etapie drogi), uważność (doświadczanie „tu i teraz”), wdzięczność (za to, że możesz dążyć, za to co już masz, nawet gdyby cel nie został osiągnięty). Medytacja, rytm, oddech.

Krok IV
Dwa bieguny

Przeciwieństwa w drodze do celu: sukces i porażka.

Obie te rzeczy nie są ani dobre ani złe, jedno i drugie jest doświadczeniem.

Także sukces może zmienić się w porażkę – jeśli wbijamy się w pychę, możemy zaszkodzić sobie, innym. Sukces może być bardziej zwodniczy niż porażka.

Porażka może być wartościową wskazówką, nauką, lekcją.

Oswajanie porażki to umiejętność uczenia się z niej, odzyskiwanie nadziei, motywacji.

Krok V
Poznaj samego siebie

Całość drogi kumuluje się w zmianie wewnątrz człowieka. Osiągnięcie celu jest chwilą, lekcja o sobie jest na całe życie.

Kim byłeś w punkcie wyjścia, a kim w punkcie dojścia? Jak droga Cię zmieniła? Czego nauczyłeś/nauczyłaś się o sobie? Jaką teraz będziesz tworzyć rzeczywistość? Co zmieniło się zasadniczo w Tobie? Jakie wartości i przekonania stały się najważniejsze? Co będzie teraz wyznaczać Twoją drogę? Jaki potencjał w Tobie się ujawnił? Co jest dla Ciebie ważne? Na co teraz się odważysz? Wyruszenie w drogę wymagało odpowiedzi na pytanie Kim jestem? Z czym wchodzę w tę podróż?

Zakończenie podróży łączy klamrą początek i koniec:

Kim jestem teraz, kiedy dotarłem/dotarłam na swój „BIEGUN”? Co się we mnie zmieniło i do czego ta zmiana mnie przygotowała?

Ważne projekty

 • Power4Change

  Marek Kamiński jest autorem metodyki szkoleń Power4Change. Opierają się one o Metodę Biegun. Inspiracją były podróże Marka Kamińskiego nie tylko na oba bieguny Ziemi, ale także piesza pielgrzymka z Królewca do Santiago de Compostela, trawers Grenlandii, Ekspedycja Wisła, podróż do Japonii przez pustynię Gobi i wiele innych. Na tej podstawie powstały szkolenia z Metody Biegun, o których więcej można dowiedzieć się tutaj.

  Czytaj więcejCzytaj więcej
 • Program Life Plan Academy

  Life Plan Academy to międzynarodowy program rozwojowo-motywacyjny oparty o metodę Biegun autorstwa Marka Kamińskiego, który daje narzędzia do osiągania celów.

  Czytaj więcejCzytaj więcej
 • Walk4Change

  Przez całe życie gdzieś idziesz, ale czy naprawdę spełniasz swoje marzenia? Powiedz „dzień dobry” swoim celom i zacznij je realizować już dziś. Dzięki naszej aplikacji zdobędziesz wiedzę i narzędzia, które ułatwią Tobie realizowanie życiowych celów.

  Czytaj więcejCzytaj więcej