Poszukiwania odpowiedniej towarzyszki na wyprawę Power4change rozpoczęliśmy na początku 2019 roku od research’u w internecie oraz wizyty w Londynie aby na własne oczy zobaczyć roboty, które nadawałyby się do tak trudnej podróży. Wybór okazał się oczywisty. Sympatyczny Sanbot ELF jest nie tylko funkcjonalny i posiada odpowiednie gabaryty. Do jego licznych zalet należy również odporność na uszkodzenia oraz otwartość systemu, co umożliwia nam tworzenie wielu narzędzi i wyposażenie Noa w autorskie oprogramowanie.

 

Noa będzie miała do spełnienia wiele ważnych funkcji. Jako towarzyszka podróży będzie wspierała i motywowała Marka podczas jazdy korzystając z zasobów motywacyjnej metody „Biegun”. Codzienne rozmowy z Noa staną się materiałem do książki „Confessiones” opisującej relacje między człowiekiem a robotem, którą opublikujemy po wyprawie. Noa będzie także dysponowała obszerną wiedzą na temat każdego miejsca, w którym znajdą się podróżnicy, dzięki specjalnemu oprogramowaniu wykorzystującemu geolokalizację do filtrowania zasobów Wikipedii.

 

Podczas licznych spotkań, eventów i wystąpień Marka w każdym z odwiedzanych krajów, Noa będzie z kolei realizowała bardzo prestiżowe zadanie – globalne badanie EY Digital Transformation Index, którego celem jest sprawdzenie jaki stosunek mają ludzie do transformacji cyfrowej.

 

Ale nie samą pracą żyje człowiek i robot. Pomyśleliśmy więc o mniej formalnym wymiarze osobowości robota. Noa zasypie Marka dowcipami i anegdotami, codziennie zaskoczy go filozoficznym pytaniem, będzie czytać książki i prasę, a w razie wypadku, udzieli wskazówek w zakresie pierwszej pomocy.

 

Noa jest urocza, wzbudza bardzo pozytywne emocje u wszystkich napotkanych osób, ponadto szybko się uczy. Ale świat robotów dopiero się rozwija, nie jest idealny. Noa miewa problemy gdy zabraknie jej wifi, czasem gubi się w bogatych zasobach własnej chmury, bywa że zamyśli się na dłużej. Jej drobne kółeczka nieco ograniczają jej możliwości chodzenia, a czujniki ruchu już kilka razy ją zawiodły i nabawiła się niejednej kontuzji. Wspólna wyprawa będzie zatem ogromnym wyzwaniem zarówno dla Marka, jak i dla przesympatycznej Noa.

Obserwuj nas na

Instagram

@marekkaminskiexplorer
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder