Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w Polityce prywatności.
akceptuję

Wyprawa do źródeł Amazonki

POD PATRONATEM NATIONAL GEOGRAPHIC SOCIETY

Wyprawa do źródeł Amazonki
Wyprawa do źródeł Amazonki
Wyprawa do źródeł Amazonki
Wyprawa do źródeł Amazonki
Wyprawa do źródeł Amazonki
Wyprawa do źródeł Amazonki
Wyprawa do źródeł Amazonki
Wyprawa do źródeł Amazonki
Wyprawa do źródeł Amazonki

POD PATRONATEM NATIONAL GEOGRAPHIC SOCIETY

Nie jest łatwo określić, gdzie leżą źródła Amazonki. Wyprawa Lorena McIntyre ustaliła, że największa rzeka świata bierze swój początek w małym jeziorku na stoku Nevado Misimi, z którego wypływa potok Carhuasanta. Ekspedycja z udziałem Polaka Piotra Chmielewskiego – pierwszego człowieka, który przepłynął kajakiem całą Amazonkę – dopatrywała się natomiast źródeł rzeki w strumieniu Apacheta. Został on uznany za początek Amazonki również przez wyprawę Jacka Pałkiewicza w 1996 r.

Dokładne określenie źródła rzeki jest utrudnione ze względu na dużą ilość niewielkich strumieni i potoków w obszarze źródłowym Amazonki. Płyną one na różnych wysokościach, nieznacznie różnią się długością, część z nich biegnie pod ziemią lub okresowo zamarza. Jak bezspornie stwierdzić, czy lód zamarznięty na skale to jeszcze strumień, czy już nie?

W 2000 roku w Andy wyruszyła międzynarodowa wyprawa pod patronatem National Geographic Society. Celem ekspedycji było zebranie precyzyjnych danych, które miały pozwolić określić źródło rzeki. Kierownikiem ekipy został Andrzej Piętowski. Zostałem zaproszony do udziału w tym przedsięwzięciu.

Wyposażono nas w GPS-y służące do pomiarów w terenie, wyniki badań miały zostać nałożone na zdjęcia satelitarne i pomóc w stworzeniu trójwymiarowej mapy obszaru źródłowego Amazonki. W skład ekspedycji wchodzili Polacy, Amerykanie, Peruwiańczycy i Kanadyjczycy.

Pracując na wysokości 5000-6000 tys. m n.p.m. zbieraliśmy szczegółowe dane. Z każdym dniem, te mozolne prace przynosiły rezultat – powoli wyłaniała się mapa źródeł Amazonki. Opracowanie tych informacji przypadło w udziale naukowcom. Na ich podstawie magazyn „National Geographic” uznał za źródło Amazonki górę Mismi, skąd bierze początek strumień Carhuasanta. Strumień ten okazał się dłuższy on dłuższy od Apachety. W ten sposób Amazonka zyskała około 10 km długości.

Spór o początek największej rzeki nie został jednak ostatecznie rozstrzygnięty. Niedawno Towarzystwo Geograficzne w Limie przyznało rację brazylijskim naukowcom z Instytutu Badań Kosmicznych w Sao José dos Campos, którzy po kilku latach pomiarów i analizy stanu wód orzekli, że źródłem Amazonki jest jednak strumień Apacheta. Wyniki ich badań są zgodne z teorią Jacka Pałkiewicza i Piotra Chmielewskiego.

Niezależnie od tych rozbieżności Amazonka została uznana za najdłuższą rzekę świata. Dla mnie osobiście, nie jest aż tak ważne, gdzie rzeka ma swój początek. Myślę, że rodzi się ona po prostu na dość rozległym obszarze źródłowym. Ważne jednak było samo zadanie sobie pytania i próba znalezienia na nie odpowiedzi.