Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w Polityce prywatności.
akceptuję

Tuż przed Santiago

2015-07-11
Tuż przed Santiago

Zbliżając się do celu, do Santiago, szczególnie dzisiaj nie mogę nie wspomnieć o św. Benedykcie z Nursji...Podążając od ponad stu dni szlakiem wartości w poszukiwaniu tego, co najistotniejsze, a o czym zapomnieliśmy, chcę i Wam przypomnieć złotą zasadę równowago św. Benedykta.


Urodził się w 480 roku, niedługo po upadku Cesarstwa Rzymskiego. W życiu kierował się zasadą "złotego środka" - zasadą równowagi i harmonii. Głosił, że w uporządkowanym życiu znajdzie się czas na czynienie dobra i szczęście... To jego dewizą były słowa: "módl się i pracuj". Zakładając klasztor na Monte Casino i rozpowszechniając swoją regułę stworzył solidne fundamenty chrześcijańskiej Europie, której jest Patronem.


Św. Benedykt stworzył regułę, która stanowiła wzór życia zakonnego, a wśród innych świętych, którzy ją także stosowali można znaleźć: św. Augustyna z Canterbury, św. Wojciecha... "Módl się i pracuj" wyznaczyły kierunek nie tylko klasztorom, ale także zwykłym ludziom.


Może dzisiaj w natłoku codziennych spraw warto byłoby spróbować powrócić do reguły św. Benedykta... ?


Na podstawie: brewiarz.pl

«poprzedni wpisnastepny wpis»
Ten wpis nie był jeszcze komentowany.